Je velká škoda, že se do výuky na školách nezařazuje také výuka o zubech, jejich vývoji a důsledcích, když se o ně nebudeme pořádně starat. Je pravdou, že nějaká okrajová zmínka tam určitě bude, ale zřejmě není dostatečná, jelikož to bychom museli mít ve stomatologii úplně jiné výsledné hodnoty. Není to o tom, že zubní lékaři mají příliš pacientů a dále již nenabírají a to je rozhodně důvod, proč žádného nehledat. Například zubní ordinace Liberec jsou stále otevřené pro příjem nových pacientů. Spíš jde o to, že to co konzumujeme, nám může více ubližovat, než být k užitku. Základ je samozřejmě již v dětství, ale těžko jim nějakou moudrost předají rodiče, když ani oni nebudou vědět co je správné. Mnohdy se totiž upřednostňují různé mýty. Pojďme si některé z nich připomenout.

stomatologie

Bílé zuby jsou výsledkem správné péče.
Barva zubů je dána geneticky a skutečně každý jedinec bude mít absolutně jiný odstín. A o co víc, ten se věkem může měnit. Vliv na to bude mít více věcí, například co jíme, pijeme, zdali bereme léky, kouříme atd. Nejsmutnější je i to, že bílé zuby rozhodně neznamenají, že jsou zdravé.

Nestíhám si vyčistit zuby, jablko to spraví.
Jablko je sice zdravé, ale kartáček nahradit rozhodně neumí. Navíc obsahuje cukry, které se přemění na organické kyseliny. To neprospívá sklovině.
Mléko po jídle ochrání před zubním kazem.
Je sice pravdou, že neutralizuje kyselé, ale jako součást péče o zdravé zuby je lepší ho dále nedoporučovat.

dentální hygiena

Sladkosti nevadí.
Samotný cukr není příčinou zubního kazu, ale kyselina, která sídlí v ústech, ho miluje, stejně jako děti. Když se dá s cukrem dohromady, tak společně pak narušují sklovinu, bakterie se dostane do zubu a už je problém na světě.
K čištění zubů nepotřebujeme zubní pastu.
Jeden čas to byl velký hit při prodeji nějakých produktů do domácnosti, že pasta je zcela zbytečná. Je pravdou, že zuby bychom si možná i vyčistili bez zubní pasty, ale trvalo by to klidně i 15 minut, zdali tolik času máte, není problém. Jen pro zajímavost pasta usnadňuje čištění stejně tak jako funguje mýdlo na ruce. Navíc zlepší mineralizaci zubní skloviny. Takže výběr bude na každém jedinci.
Mýtů existuje daleko více a mnohdy jsou ihned na první pohled bláznivé, ale zkrátka tak to je, lidé dělají bláznivé věci, které jim ovšem moc užitku nepřinesou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup