Bodamské jezero (německy Bodensee) je 63 kilometrů dlouhé a 14 metrů široké jezero v Evropě. Rozkládá se na 536 kilometrech čtverečních s nadmořskou výškou skoro 400 metrů nad mořem.
O jezeru se ví už od roku 890, kdy máme dochované listiny, které zmiňují latinský název Lacus potmanicus. Jedná se o jednu z nejdéle osídlených lokalit v této oblasti. Bodamské jezero vzniklo Rýnským ledovcem během zalednění a od tohoto je odvozen i typ vzniku – ledovcový či tektonicko-ledovcový.
bodamské jezero a mraky
Voda v jezeře přes rok má modrozelenou barvu a zamrzá velmi zřídka. Také si návštěvníci mohou čas od času vychutnat vlny.
Na jezeře se nachází hned několik ostrovů, které nejsou daleko od pevniny a většinou jsou spojeny stavbami jako jsou mosty, takže není nutná lodní doprava.
Nedaleko Bodamského jezera, pár kilometrů od švýcarského města Schaffhausen, se nachází jedny z největších evropských vodopádů, 23 metrů dlouhé, které se nazývají Rheinfall. Najdeme je na řece Rýn.
 
 
Ostrov Mainau neboli „květinový ostrov“
Nachází se vedle známého města Kostnice, které leží na jihozápadě Německa. Patří do vlastnictví rodiny Bernadottů, avšak je přístupný veřejnosti. Podle názvu můžeme usoudit, že se jedná o ostrov bohatý na květiny jako tulipány, zahrady či vinice. Ostrov se může pyšnit i motýlím domem. 
 plachetnice na moři
Ostrov Reichenau
Také se nachází nedaleko Kostnice, přesto si jeho popularitu získal bývalým klášterem Reichenau. V tomto kostele byl zavřen a vězněn Metoděj. Turistickou atrakcí je i zřícenina hradu Schopflen, který byl zničen ve 14.století. V současné době je volně bez poplatku přístupný a výhled tvoří nejen okolí, ale i část areálu kláštera.
 
Ostrov Lindau
Tento ostrov se řadí spíše do bavorské části jezera. Celý tento ostrov je historickým jádrem stejnojmenného města. V centru můžeme najít historické domy a věž Mangturm. Z těchto tří ostrovů je nejvíce vybaven, nachází se tu železniční doprava i most spojující ostrov a pevninu.
 
Nakonec se pro Bodamské jezero našlo hned několik využití. Zaprvé je to dopravní cesta, po které se cestuje nejen na dříve zmíněné ostrovy, ale i na pevniny. Dalším přínosem jezera jsou přístavy na pobřeží. Třeba právě Kostnice, Lindau či Friedrichshafen. Poslední výhoda spočívá v cykloturistice, která se provozuje okolo jezera. Takzvaná Bodensee Radweg je síť cyklotras, které jsou dlouhé okolo 273 kilometrů. 
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup