Asi paradoxně nejčastější chybou bývá to, co všichni známe už od mateřské školky – kočky jsou masožravé šelmy, takže největší chybu můžete udělat v krmení věcí, které pro ní nejsou přirozené, jako např. granule či konzervy s vysokým obsahem obilovin, kuchyňské zbytky apod… Pojďme se nyní podívat i na ty méně známé chyby.
krmení kočky
1. Kočky jsou poměrně vybíravá zvířata (na rozdíl např. od psů), takže mnoho majitelů bojuje s tím, že jejich kočka jen tak něco nežere. Bohužel nejčastěji kočkám chutnají levná supermarketová krmiva, a proto spousta majitelů, v domnění, že kočce dopřávají něco, co jí chutná.
Tato krmiva však obsahují právě mnoho solí, obiloviny a místo masa maximálně kostní moučku. Nic z toho není pro kočku nějak přínosné, navíc jejich ledviny jsou na vysoké množství soli poměrně citlivé a není výjimečné, že nejedna starší kočka má s ledvinami problémy. Proto pokud Vaše kočka nežere drahá a lepší krmiva, nezbývá než najít takové, které by jí chutnalo. V případě největší nutnosti aspoň levné granule smíchat s lepšími.

2. Častý problém jsou také kosti, mléko či syrové maso – mnoho lidí má ve své hlavě pevně zakotveno, že přesně tyto věci potřebuje kočka k životu. Opak je však pravdou, protože v lepším případě jí při dlouhodobé konzumaci těchto potravin “jen“ zdravotně přitížíte.

Dospělá kočka nedokáže strávit mléko, proto může způsobit průjem či jiné střevní obtíže. Při menším množství nejsou oblé kosti nic špatného (ve větším množství způsobují zácpu), ale ostré kosti mohou snadno poškodit střevní stěnu či způsobit zánět. Při dlouhodobé konzumaci syrového masa riskujete zvýšené riziko salmonelózy či jiného onemocnění – proto se snažte maso aspoň přemrazit nebo tepelně upravit.
britská krátkosrstá kočka
3. Mnoho majitelů si neví rady s krmením kočky po kastraci.To, že bude mít kočka náchylnost ke ztloustnutí neznamená, že by se měla krmit méně! Pořád potřebuje stejné množství vitamínu, minerálů a obecně živin jako předtím. Místo omezení krmné dávky (zase je dobré nepřekrmovat) je lepší investovat do kvalitních light granulí či konzerv nebo přímo koupit granule pro sterilizované kočky.