Sedací pytle a vaky získávají na oblibě z mnoha důvodů. Těmi hlavními jsou pohodlí, snadná manipulace (přenášení, stěhování), a jednoduchá údržba (hlavně u pratelného potahu a možnosti výměny výplně). Na trhu je zároveň poměrně široká nabídka nejrůznějších velikostí, tvarů, barevných provedení a materiálů potahů. Podstatné je, aby výplň tvořily kuličky EPS (expandovaný polystyren) přibližně shodné velikosti, což zajišťuje potřebný uživatelský komfort.

fialový sedací vak

Na co se zaměřit u sedacího vaku pro děti

Velikostsedací vaky pro děti Beanbag.cz mohou být menší, optimální velikost výplně je zhruba 250 – 300 litrů, ovšem pokud se rozhodneme pořídit jim větší výrobek určený pro dospělé, budou mít vaše ratolesti kolem sebe více volného prostoru, což lépe podporuje proudění volné energie a kreativitu. Ideální je, jestliže máte možnost někde sedací vak osobně vyzkoušet.

Jaký potah – klíčová otázka! Na něm velmi záleží, neboť děti bývají neposedné, hravé, a budou se po pytli povalovat, nebo po něm hopsat. Počítejte raději s vyšší zátěží a podle toho se rozhodujte. Dobrá volba je nylon, ten je sice trochu drsnější, ale snese poměrně dost. Polyesterové vlákno je méně odolné, stejně tak přírodní materiály (bavlna, manchester). Pro klidnější děti se může hodit i kvalitní ekokůže (Mnoho lidí si plete ekokůži s koženkou – zatímco částečně prodyšnou ekokůži tvoří pouze polyuretan a úplet z bavlny, zcela neprodyšnou koženku pak PVC, případně kombinace PVC a polyuretanu, a to vše je naneseno na různém podkladu z netkané či tkané textilie, nebo úpletoviny ).

plyšový medvídek na sedačce

Trojité švy – dvojité švy dnes již bývají u těchto výrobků standard, ale vyplatí se poptat po trojitém švu. Šev je totiž ten nejcitlivější bod, kde může dojít k roztržení materiálu při rázovém namáhání.

Odnímatelný potah – ten je vždy výhodou a mnozí z nás tuto vlastnost považují za základ kvalitního výrobku. Máte-li možnost potah sejmout, vyprat jej v pračce, nebo alespoň v ruce, a zároveň vyměnit výplň z kuliček za novou, prodlužujete životnost sedacího vaku.

Vzhled – děti nebude v první řadě zajímat, co je uvnitř vaku (i když je řada dětí zvídavých), ale upoutá jejich pozornost hlavně vzhled. Vybírejte tedy s citem a podle vkusu vašich dětí tak, aby si na své „křeslo“ rády sedaly, aby se v něm cítily příjemně, a aby je tento výrobek v jejich pokoji bavil.