Destinace, která nám poslouží jako vzorový příklad, bude dejme tomu Chorvatsko. Je to zhruba 1000 km co dělí většinu našich měst od potenciálního místa dovolené v Chorvatsku. A nabízí se nám několikero možností dopravy. Vlastním autem, autokarem, vlakem a letadlem.  A ještě jeden způsob se nabízí. V poslední době stále populárnější doprava vlakem se svým autem.

rozmazané auto

Autem

Pokud máte kvalitní automobil, prostorný že uveze vás a vaše zavazadla, a jste obstojný řidič, není důvod jej vyloučit z možností dopravy. Čeká vás zhruba den cestování. Kromě pohonných hmot budete muset zaplatit v jednotlivých zemích za používání jejich dálnic. Pokud si trasu dobře naplánujete, můžete se do jisté míry vyhnout kolonám při průjezdů z Rakouska do Slovinska. Je to jen o sledování informací.

Autokarem

Dnešní autobusy jsou poměrně pohodlné. Jsou vybaveny klimatizací, v průběhu přepravy můžete sledovat program na TV, případně nějaký film. O občerstvení se postará personál dopravce na jednotlivých zastávkách. Nemáte žádné starosti, neřešíte odpovědnost, nesledujete dopravní předpisy. Na druhou stranu nejste svým pánem. Nemůžete si zastavit, když dostanete hlad. Neodbočíte z cesty, když vás poutač upozorní na nedaleko ležící atraktivní místo.

Vlak a letadlo

Vlak je velice pohodlnou formou dopravy. Letadlo zase velice rychlé. Zakoupením jízdenky v lůžkovém voze si užijete cestování v maximálním pohodlí. V noci se vyspíte, ve dne pozorujete krajinu. Opět bez starostí. Když dostanete chuť na pivo, zajdete si do jídelního vozu. Problém nastane, když dorazíte do cílové stanice. V tom je vlak velice podobný letecké dopravě. Zpravidla se ještě musíte nějak dostat z nádraží či letiště do své přímořské destinace. Můžete zvolit dopravu místními autobusy, nebo si zapůjčit vůz v místní autopůjčovně.
červený vlak

Vlakem se svým vozem

Tyto problémy nebudete muset řešit, když si své auto vezmete vlakem s sebou. Speciálně vypravovaný vlak, je vlastně rychlík s lůžkovými vozy a několika plošinami pro přepravu automobilů. Spojuje tak výhodu pohodlného cestování na velkou vzdálenost. Zároveň vám dopřeje svobodu ihned po opuštění vlaku.