Tento užitečný nábytek se nacházel v každé chalupě i v bohatých domácnostech. Sloužil k ukládání potravin, servisů, jídelního textilu, užitkového skla a příborů. Příborník byl nejčastěji součástí jídelen a jídelních koutů. Některé jeho části byly prosklené, dřevo bohatě zdobené. V bohatých rodinách sloužil příborník k vystavování drahého nádobí, čajových a kávových servisů, nápojového skla nebo mís na ovoce. Kredenc posloužil k ukládání pekáčů, hrnců a kuchyňského náčiní nebo k úschově potravin.

dining-room-670242_1920

Nacházela se v kuchyni, aby byla vždy po ruce. Později se rozdíl mezi kredencí a příborníkem pomalu vytrácel. U obojího byly součástí malé dřevěné nebo keramické zásuvky do kterých se ukládalo koření, cukr a sůl. Typická byla odkládací plocha mezi horní a dolní částí příborníku. Vrchní část byla zpravidla prosklená. Posuvná skla i prosklená dvířka byla nutností. Dnes se tento nábytek dostává znovu do obliby v různých designech. Kredenc i příborník https://svetpokladu.cz/product-category/malovany-barveny-nabytek/kredence-a-potravinky-malovany-nabytek/ se dnes vyrábí v mnoha podobách i s různými typy povrchových úprav a barevných odstínů.

bookcase-3532949_1920

Také tvary se dnes různí. Kdo je zastánce pořádku a řádu měl by si vybrat příborník se zásuvkami nebo s regálovým uspořádáním, které vám pomohou udržet nádobí tam, kde jste zvyklí. Kuchyň zařízenou ve stylu provance vám vhodně doplní kredenc krémové nebo bílé barvy s hladkým nátěrem nebo s vzezřením opotřebovaného nábytku. Výjimečné není ani jiné zbarvení kredence. Modrá i zelená barva mohou příjemně doplnit interiér. Jestli jste zatoužili po kredenci nebo příborníku, nechte si ho vyrobit přesně na míru podle svých představ. Možná jste objevili kredenc po babičce, pak ho zrepasujte. Tyto staré kusy nábytku byly po většinou vyrobeny z kvalitního dřeva. Povrchovou úpravou získáte neodolatelný kus nábytku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup