Stáří je nepochybně obdobím plných paradoxů. Mnozí lidé si toto období představují jako období stagnace a útlumu, ale ve skutečnosti se jedná o období velmi bouřlivé. Možná stejně bouřlivé jako období puberty a adolescence. Jedná se o období velkého životního bilancování a to sebou přináší velké emoce.
Boj s financemi
Nejsou to ovšem jen emoce, s nimiž senioři bojují, jsou to také finance. Na jedné straně by teoreticky měli na tom být dobře, protože mají zařízený byt, nic nového nepotřebují pořizovat. Velmi často se stává, že důchodový výměr je vyšší než plat. O tom vědí například lidé, kteří pracovali v posledních letech před důchodem za minimální mzdu. Výše důchodů opravdu není nízká. Navíc, v případě, že žije senior sám, může si žádat například o sociální dávky v podobě příspěvku na bydlení. Přesto mnozí důchodci trpí nedostatkem.
Jak se to mohlo stát?
Je otázkou ptát se, jak je to možné, že někteří senioři se ocitnou ve finanční nouzi. Přitom všichni víme, jak senioři dokáží hospodařit. Aby nakoupili levněji, nelení a dokáží vystát velké fronty v hypermarketech, aby nakoupili se slevou deset rohlíků. Velmi často je jejich tristní finanční situace dána tím, že seniory zadluží jejich vlastní děti. Donutí je podepsat spoluúčast na úvěrech, které ani nesplácejí a vše padne na ubohé seniory. Mnozí zase naletěli na různé super výhodné obchodní nabídky, kterým nedokázali odolat.
Vzdělávání ve finanční gramotnosti pro seniory
Senioři vyrostli v jiných dobách, kdy byl kladen velký důraz na čest, morálku a slušnost. Bylo nemyslitelné, že by někdo někoho okrádal a to způsobem, že to podává jako to největší dobro. Nedokáží dost dobře chápat, že různí obchodníci dokáží okrádat ubohé seniory.
Nabízí se otázka, zda není důležité vzdělávat ve finanční gramotnosti nejen školáky a studenty, ale také seniory, kteří jsou v tomto ohledu také neobyčejně zranitelní.
Zajímavý článek na toto téma najdete například také zde: .