Logistika doslova hýbe světem. Dnes si lidé objednávají zboží z různých e-shopů a v nich je zajištěna přeprava přepravními společnosti, a tak vám možná ani nepřijde zvláštní, že si například objednáte krmivo pro domácí mazlíčky, které k vám doputuje až z Budapešti, barvu do tiskárny za rozumnou cenu objevíte třeba až ve Varnsdorfu a z Polska k vám zamíří krásný, barevný přehoz na postel. V obdobném duchu se odehrává i přeprava ovoce a zeleniny a dalších zemědělských komodit.

dřevěné palety

Zvláštní postupy vyžadují ovocné a zeleninové polotovary, například v polotekuté formě, jako jsou pasírovaná rajčata nebo ovocné smoothie. Ta je nutné uskladnit a přepravovat ve velkých nádobách, aby byla přeprava efektivní, a je vám zřejmě jasné, že také vyžadují jistá bezpečnostní opatření. Musí být zhotoveny ze zdravotně nezávadného materiálu, vhodného ke kontaktu s potravinami, a musí být také dostatečně spolehlivé a pevné. Pro tyto účely se výborně osvědčily IBC kontejnery.

paleta natřená na modro

Jsou to skládací plastové přepravky o objemu 1000 litrů, stohovatelné na sebe až do pěti pater. Nosnost každého z nich je zhruba pět tun, ovšem podmínkou k tomuto postupu je také dostatečně robustní přepravní paleta. Jestliže však chcete transportovat pět IBC kontejnerů na sobě a využít tak do maxima přepravní prostor, dřevěná paleta se pod tíhou nákladu rozpadne. Musíte mít navíc speciální plastové palety.

Současná výroba plastických hmot značně pokročila kupředu a již dávno neplatí, že se z plastů zhotovují pouze hračky, spotřební zboží, sportovní potřeby, bytové vybavení či oděvy a obuv, nyní máme co do činění i s tvrzeným plastem, extrémně odolným vůči zátěži. Proto by vás nemělo překvapit, že se i palety zhotovují z plastu.

Plastové palety mají standardizované rozměry i provedení, aby je bylo možno používat se všemi běžnými dopravními prostředky určenými pro manipulaci s přepravními paletami a jejich nákladem.