Majitelé zahrádek, zahrad či luk s počátkem jara řeší, jak se budou po celý rok trápit se sekáním svěřené zeleně. A přitom je to tak jednoduché. Sekat trávu lze mnoha druhy žacích strojů, od vřetenové sekačky až po bubnovou sekačku s výběrem mnoha pohonných systémů od sil vlastních až po spalovací motor.

Vřetenová sekačka je nejčastěji poháněna silou obsluhy, ale lze ji pořídit na elektrický či spalovací motor. Trávník posečený vřetenovou sekačkou vypadá mnohem lépe, jelikož stéblo trávy je ustřiženo rovnoměrněji a jeho vršky tolik nezasychají. Trávník je ale dobré mít v perfektním stavu a v téměř naprosté rovině. K nejběžnějším sekačkám používaných na zdejších trávnících je sekačka „kočárková“ a to ať poháněná elektrickým či spalovacím motorem. Motorové sekačky jsou již dnes téměř vždy osazeny čtyřdobým spalovacím motorem o různém výkonu, záleží na zvoleném záběru sekání. Navíc tyto sekačky mohou mít vlastní pojezd, tedy usnadní sekání trávy v terénu i na normální rovině. Jejich velkou výhodou je síla a nezávislost na elektrickém zdroji, jen se nalije do nádrže benzín, zkontroluje může se vyrazit.

sekačka na trávu

Další variantou je sekačka osazená elektrickým motorem. Tyto sekačky jsou stejně schopné jako jejich motorové kolegyně, nicméně jsou závislé na přísunu elektrické energie ze zásuvky a to je pro ně neduhem, kdy hrozí při sekání trávy k přesečení kabelu či jeho délka. Jako moderní bezkabelovou variantu lze využít sekaček akumulátorových. Tyto sekačky jsou stejně výkonné, mají možnost pojezdu a práce s nimi je velmi pohodlná. Navíc obě varianty jsou velmi tiché a lze s nimi sekat trávu i ve více zastavěném území.

robotické sekačky

Dnes již dosažitelným luxusem jsou sekačky robotické. Jejich pohon zajišťuje akumulátor. Před prvním spuštěním je nutné sekačce vymezit prostor, kde bude sekat (drátem či programem) a naprogramovat dobu sekání trávy. Sekačka bude jezdit po zahradě každý den, v nedeštivém počasí, a svou cestou bude usekávat kousky trávy. Trávník bude mít stále udržovaný vzhled. Kdo se přeci jen necítí na sekání trávy nebo již nemůže např. ze zdravotních důvodů, může využít služby mnoha specializovaných firem, které posoudí daný trávník a navrhnou ideální způsob zušlechtění trávníků danou metodou.