Tento nástroj je výkonný pomocník na zahradě, který je vhodný pro těžký terén. Využitelný je i v členitém terénu nebo ve velkých, zarostlých porostech.
–          Tyto masivní pomocníci mají běžně řidítka. Ergonomická, rozvětvená rukojeť s plynovou páčkou. Velkým hitem jsou multifunkční křovinořezy. Na jejich motory lze nasadit cokoli jiného na úpravu terénu. Například vyžínač, zarovnávač okrajů trávníků, půdní frézu, řetězovou vyvětvovací pilu, plotostřih, zahradní fukar, zametací kartáč nebo válcový čistič.

tráva

–          Zásadou je používat vhodný nástroj pro zvolenou činnost. Není nutné se kvůli pár křovinám tahat s těžkým strojem a je dobré volit vhodný typ pohonu. Kromě výkonných, ale hlučných benzínových motorů a elektrických motorů s přípojným kabelem si pořiďte akumulátorový křovinořez nebo vyžínačku. Mají tichý motor. Nevýhodou je časté nabíjení. S novými typy baterií to už není žádný problém a trvanlivost baterky je opravdu dlouhá.

–          Přesto že se tyto dva stroje liší konstrukcí a využitím, princip práce s nimi je stejný. Abychom se při práci s motorovou kosou a sekačkou příliš nenadřely, je vhodné myslet na doplnění stroje vhodným nosným popruhem, který nám značně usnadní práci. Většinou jsou vybaveny popruhem k zavěšení přes rameno. To ale na těžké stroje nestačí. Nejlépe zádům uleví dvouramenní nastavitelný pruh. Všechny typy popruhů je třeba nastavit tak, aby práce se strojem nebyla nijak namáhavá. Obvykle je k dostání u prodejců i návod na nastavení popruhů.

–          Nezapomeňte volit vhodný oděv.Dlouhé nohavice, pevné boty, ochranné brýle a štít. Sluchátka přijdou také vhod. Pokud, máte stroj s přípojným kabelem, mějte ho stále na očích.

sekačka

–          Dbejte na bezpečnost před úrazy. Chvilka nepozornosti Vás může stát zdraví. A pozor dávejte i kolem sebe, aby se k Vám někdo nečekaně nepřipojil a nestalo se nějaké neštěstí. Rozhodně nepracujte v kraťasech, tričku a v sandálech nebo v žabkách.  Už jen kvůli odlétajícím kouskům kam se může dostat i něco tvrdšího než jen stéblo trávy.