Technicky se jedná o přístroj určený k vybírání nebo vkládání z/do účtu. Abyste mohli bankomat využívat, musíte mít platnou platební kartu. Operací, které se na něm dají provádět je mnoho (výpis ze zůstatkem účtu, dobití kreditu mobilu atd.)
ATM a dolar
Popis jednotlivých částí bankomatu
1. Numerická klávesnice – pomocí ní lze zadat PIN nebo provést další akce (zrušení nebo potvrzení).
2. Tlačítka pro volbu položek z výběru displeje – najdeme je obvykle na obou stranách displeje, kde mají funkci při schvalování a výběru nabídek od bankomatu.
3. Výstup tiskárny – tiskne výpisy, na kterých může být například zůstatek účtu nebo oznámení, která upozorňují na nedostatek financí na účtu a podobně.
4. Čtečka platebních karet – do ní se vkládá celá karta. Počáteční krok ke spuštění celého bankomatu a operací v něm.
5. Displej bankomatu – přes něj s vámi bankomat komunikuje a zobrazuje aktuální stav.
6. Přístroj pro vydávání/braní bankovek – slouží k manipulaci s bankovkami.
 zadávání pinu
Správné ovládání bankomatu
A) Do čtecího zařízení vložte svou platební kartu
B) Ujistěte se, že vás nikdo nesleduje
C) Pomocí numerické klávesnice zadejte svůj PIN kód a u některých typů bankomatů musíte poté ještě zmáčknout tlačítko enter. Na správné zadání pinu máte jen tři pokusy. Následně je karta zablokována a bankomat vám ji nevrátí zpět. Kartu poté sebere pracovník pošty a vy si musíte v bance požádat o vrácení karty a přitom prokázat svou totožnost.
D) Zvolte požadované operace. Při výběru peněz se ujistěte, že není v okolí někdo, kdo by vás mohl potenciálně okrást. Totéž platí pro dobíjení kreditu u vašeho mobilního telefonu.
E) Dodržujte pokyny bankomatu na displeji.
F) Ukončete operace. Zkontrolujte si, zda jste si vybrali veškerou hotovost nebo nezapomněli na bankomatu položený mobilní telefon.
G) Vytáhněte svoji platební kartu z bankomatu a uložte si ji na bezpečné místo.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup